N=nNₐ=0.50×6.022×10²³=3.011×10²³
MagyarHU⌄
Kidolgozott példa
N=nNₐ=0.50×6.022×10²³=3.011×10²³
Ellenőrzés: Helyettesítsd be az értékeket, tartsd meg a mértékegységeket, majd ellenőrizd a fizikai értelmet.
Gyakorlat
2.0 mol → 1.2044×10²⁴Mit jelent az, hogy egy mól?
A mól hidat képez a mikroszkopikus részecskeszám és a laboratóriumban mérhető tömeg között. Egy mól pontosan 6,02214076×10²³ meghatározott elemi egységet tartalmaz; ezt az értéket nevezzük Avogadro-állandónak.
Ahogy a „tucat” 12 darabot jelent, a mól egy rögzített részecskeszámot jelent, csak összehasonlíthatatlanul nagyobbat. A részecske lehet atom, molekula, ion, elektron vagy bármely egyértelműen megnevezett egység. Ezért mindig ki kell mondani, miből számolunk mólt.
Ha n az anyagmennyiség és N a részecskék száma, akkor N=nN_A. Például 0,50 mol vízmolekula 0,50×6,022×10²³ ≈3,01×10²³ H₂O-molekulát jelent. Mivel minden vízmolekulában két hidrogénatom van, a hidrogénatomok száma ennek kétszerese.
A moláris tömeg M megadja egy mól anyag tömegét, tipikusan g/mol egységben. A kapcsolat m=nM. A víz moláris tömege közel 18,015 g/mol, így 2,00 mol víz tömege mintegy 36,03 g. A képlet csak akkor működik helyesen, ha az egységeket következetesen kezeljük.
A kiegyenlített reakcióegyenlet együtthatói részecske- és mólviszonyokat adnak. A 2H₂ + O₂ → 2H₂O egyenlet szerint 2 mol H₂ ideálisan 1 mol O₂-vel reagál, és 2 mol H₂O keletkezhet. A mérlegen mért grammokat előbb móllá alakítjuk, mert a kémiai egyenlet ezekkel az arányokkal „számol”.